sut

warning: Creating default object from empty value in /home/mecelle/domains/mecelle.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Reza Sebebiyle Nikahları Haram Olan Kadınlar

Reza Sebebiyle Nikahları Haram Olan Kadınlar :

275 - : Rezâ' sebebiyle nikâhları haram olan kadınlar, karabeti ne-sebbiye cihetile nikâhları haram olan kadınlar gibi şu dört sınıfa ayrı­lırlar :

(1) : Usûldür. Bunlar, bir kimsenin süt anası ve süt ana ve baba­sının neseben veya rezâan validelerile üânihaye caddeleridir.

(2) : Fürûdûur. Bunlar, bir kimsenin süt kızları ve süt evlâdının neseben veya rezâan kızlarile ilânihaye hafideleridir.

Reza Müddeti

Reza Müddeti

271 - : Rezâ' = süt müddeti, îmamı Azama göre velâdet vaktin­den itibaren otuz ay, îmameyne ve îmam Züfere göre de iki kamerî senedir. Bu müddet içinde içilecek süt ile hürmeti rezâ'. sabit olur.

Vilâdet, ay başına tesadüf ederse ehilleye itibar olunur. tesadüf etmezse her ay otuz gün itibar edilir.

272 - : Rezâ1 müddetinden sonra mideye giden bir süt ile rezâ' hükmü sabit olmaz.

Rezaın Mahîyyeti Ve Hürmeti Müstelzim Miktarı :

Rezaın Mahîyyeti Ve Hürmeti Müstelzim Miktarı :

269 - : Lûgatta süt emmek, meme emmek mânâsına olan reza, şer'an : «Bir kadının sütünün vakti mahsûsunda bir çocuğun midesine gitmesinden ibarettir. Bu reza, nikâha manidir. Şöyle ki:

Süt ana sayılacak bir kadın, dokuz yaşından daha küçük olamaz. Fakat bu kadının bikr veya sinni iyase vâsıl olup olmaması müsavidir.

Anket

Mecelle hukuktan nasıl haberdar oldunuz?:

İçeriği paylaş